DOVANŲ idėjos gamtą mėgstantiems žmonėms

Čia rasite daugybę Kalėdinių ir ne tik dovanų idėjų žmonėms, kurie mėgsta leisti laiką gamtoje. Nuo patirčių, kurias galime vienas kitam sukurti iki mielų ir naudingų kūrinių ir daiktų

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

12/4/202311 min read

Šventės jau čia pat, tad tradiciškai sukame galvas, kuo pradžiuginti artimuosius ir mielus sau žmones. Tačiau, kad nereikėtų nesugalvojus tos puikios dovanos stresuoti ir paskutinę minutę stumdantis eilėse perkant ne pačias geriausias dovanas, siūlau pasidairyti šiame DOVANŲ IDĖJŲ sąraše. Šį sąrašą dėlioju jau trečius metus. Kai kurios dovanos liko iš ankstesnių metų, kai kurios naujai jame atsirado. Šios idėjos sukurtos galvojant apie žmones, kurie mėgsta leisti laiką gamtą ir smalsiai smalsiai ją tyrinėti. Kaip visada pirmiausia galvoju apie tai, kokias patirtis ir nuotykius vieni kitiems galime dovanoti, ką savo rankomis sukurti, o tik tada ateina eilė mieliemsir naudingiems daiktams. Pavyko ir specialiai jums gauti kelias šventines nuolaidas, kurias rasite sąraše!

Visas idėjas stengiausi suskirstyti pagal pobūdį, kad būtų paprasčiau ieškoti. Kiekvienos grupės idėjų sąrašas nėra baigtinis, tad jei patinka konkreti idėja, daugiau tos idėjos išpildymą siūlančių galima visada rasti internete.

Šį dovanų idėjų sąrašą jums paruošiau aš, Aurelija Plūkė. Tikiuosi čia rasite įkvėpimo, ieškant, kuo savo artimuosius nudžiuginti! 

Aurelija Plūkė, miške
Aurelija Plūkė, miške

PATIRTYS IR NUOTYKIAI

Man dovanoti patirtis, nuotykius ir laiką kartu yra daug vertingiau, nei kokį nors daiktą, nes laiko susitikti ir pabūti drauge, atrodo, turime vis mažiau, todėl kokybiškam pasibuvimui verta skirti dėmesio. Todėl kviečiu, pirmiausiai apie tokias dovanas ir pagalvoti.

Pasivaikščiojimas po grybų pasaulį: Pati kviečiu žmones į edukacinius pasivaikščiojimus miške, kurių metų pasakoju įdomiausias istorijas apie ten sutiktus grybus. Edukacijos vyksta įvairiais metų laikais. Patogiausia dovanoti dovanų kuponą su galimybe pasirinkti sau tinkamą datą visus metus.

 Grybų auginimas namuose: toks nuotykis tiks ir mažiems ir dideliems - su jau paruoštu grybų auginimo rinkiniu galėsite patys užsiauginti kreivabūdžių, kurias dar galėsite ir skaniai suvalgyti. Labai įdomu stebėti grybo auginimą nuo pat pradžių - čia toks labai originalus augintinis :) Rinkinių galite pasidairyti MUSHIMUSHI merginų parduotuvėje.

Pojūčių sužadinimo patirtis: Sandra Galdikaitė, patyriminių praktikų bei mokymosi gamtoje metodų kūrėja veda  Ryšio kūrimo seansus per 6-is jutimus, skirtus žmonių grupėms, viduje arba lauke visais metų laikais. Užsiėmimo metu nersite į sąmoningumo ir jutiminius žaidimus, į metodus integruojamas gamtos intelektas.

 Žiemos piknikas: Padovanokite draugams kvietimą į savo suorganizuotą pikniką miške. Tam puikiai tiktų kokia nors vieta su pavėsine miške (pvz., Saidės pažintiniame take, Neries regioniniame ar kt. parkuose). Piknikauti galite visais metų laikais. Smagu užsikurti kepsninę ar laužą, ko nors pasičirškinti, išgerti šilto gėrimo, pasibūti, pasivaikščioti miške, ieškoti lobių ar tiesiog smagiai pasikalbėti.

Andrej Vasilenko nuotrauka - pasivaikščiojimas po grybų pasaulį
Andrej Vasilenko nuotrauka - pasivaikščiojimas po grybų pasaulį

 Paukščių stebėjimas: Paukščių stebėjimas, labai dėmesingas buvimo gamtoje būdas. Turi įjungti visai kitas jusles, pradedi pamatyti, išgirsti ir atpažinti paukščius. O jei dar išgirsti įdomių istorijų apie šiuos gamtos gyventojus, pažintis su paukščiais tampa dar įsimintinesne. Puikius paukščių stebėjimo turus organizuoja ORNITOSTOGOS.

Miško maudynės: Meditatyvus ir visas jusles sužadinantis būdas pabūti miške. Rekomenduoju Milą / @milosmiskomaudynes. Galite įsigyti dovanų kuponą

❆ Žygiai: Kartais puiku leistis į žygį, kurį kažkas kitas jau suplanuoja ir sudėlioja, tad belieka kartu pasikviesti draugus ir keliauti. Įvairiausius žygius jums gali suplanuoti Visagino pusėje nuotykius gamtoje siūlantys LitWild. Taip pat galite kreiptis ir į Barzdotą gidą (barzdotasgidas@gmail.com, 863807942), Kario menas organizuoja išgyvenimo ir pan.žygius. 

 Pabėgimas į miško trobelę: jei norisi tiesiog ištrūkti iš įprastos namų aplinkos ir bent savaitgalį pabūti kur nors trobelėje, miško apsuptyje, tokiam pasibuvimui vietos galima pasidairyti @wowstays.lt, @doyouplaceJAUKUKU (turi dovanų kuponus), ar ATOKAMPIS, namelis Krunuose. 

 Miško nuotaikos sukūrimas namuose: geriausiai miškų mėgautis miške, bet galima ir šiek tiek miško jausmo sukurti ir namuose. Pvz.,  KVAPŲ NAMAI tarp įvairiausių kvapų, turi eterinių aliejų mišinį “Sengirė” (fantastiška skvapas!), “miško maudynės” ir kiti. Dar galima pridėti garintuvą ir bus puikus rinkinys. O jei norisi, kad tokia dovana būtų ypatingesnė, kviečiu dovanoti ne vien kvapaus, bet ir visą nuotykį tiesiog namuose - jaukiai susėdus ant pagalvėlių, gal net ir palapinę čia pat pasistačius, miško kvapui dvelkiant, užsidegti žvakių, karšto vyko ant lauko viryklės užsikaitus susikurti puiku pikniką nė iš namų neišlindus. Taip pat tokiam naminiam “pamiškinėjimui” nuostabiai tiktų žiūrėti filmą Sengirė. Ir visi tokiam piknikui namuose tinkami dalykėliai gali būti rinkinukas dovanai.

 Išmokti ko nors naujo: tai gali būti įvairios edukacijos ir užsiėmimai, kurių metu ne tik galima pasigaminti ką nors naudingo, bet ir išmokti naujų dalykų. Žvakių, natūralios kosmetikos, natūralių kvapų dirbtuvių, augalų distiliavimo ir pan. galite pasidairyti GAMTOS KVAPAI 

 Fotosesija gamtoje: pati svajoju apie fotosesiją miške, tarp samanų, tad kad su tinkamu fotografu tai gali būti labai jautri ir stipri patirtis. Galiu rekomenduoti Neringą Rekašiūtę  arba galite rasti sau mielą fotografę/-ą. 

SMALSUMĄ GAMTAI ĮKVEPIANČIOS KNYGOS

Be fiziškio keliavimo po naujus kraštovaizdžius, galime po juos pasiganyti savo vaizduote pasineriant į knygų pasaulį. O kur dar įdomiausi dalykai, kuriais galime būti nustebinti!

LIETUVIŠKOS KNYGOS
 Vis dar puikiausia knyga apie grybų pasaulį lietuvių kalba - “RAIZGUS GYVENIMAS” (ang. “Entangled life”) Knyga pilna jauno mokslininko Merlin Sheldrake istorijų ir įžvalgų, kurios priverčia susimąstyti kiekviename puslapyje. O knygyne EUREKA galite rasti naują jos iliustruotą leidimą (anglų kalba).

 Naujutėlė “Didžioji Lietuvos grybų knygą” - tai išsamiausias grybų vadovas su nuotraukomis ir aprašymais. Jame galite susipažinti net su 750 skirtingais grybais. Puiki knyga norint pažinti daugiau grybų.

 Ne visi mokslo žmonės moka apie savo atradimus iš įžvalgas įdomiai papasakoti. Bet Anne Sverdrup-Thygeson, Norvegijos gyvybės mokslų universiteto profesorė, tikrai geba pasakoti įtraukiančias istorijas, kurias kartais “paskanina” šmaikščiais sąmojais. Lietuvių kalba turime jos knygą “Vabzdžių planeta: kodėl žmonija be jų neišgyventų”.

 Klimato tema, nauja knyga Klimatas: naujasis pasakojimas (Charles Eisenstein).

 Suzanne Simard – žymiausios pasaulyje miškų ekologės knyga, neseniai išversta į lietuvių kalbą “Miško išmintis: medžių motinos beieškant”.

 Botanikės Robin Wall Kimmerer knyga “Stumbražolių pynimai: indėnų išmintis ir žinios" apie gamtą leis pasaulį pajausti unikalioje šviesoje.

 Daug puikių knygų apie paukščius ir ne tik rasite ORNISHOP parduotvėje. 

didžioji Lietuvos grybų knyga
didžioji Lietuvos grybų knyga

ANGLIŠKOS KNYGOS
❆ Man labai patiko jau minėtos Anne Sverdrup-Thygeson knyga “TAPESTRIES OF LIFE”, kurioje autorė keliaudama per įvairias istorijas parodo, kaip viskas, įskaitant ir mus, gamtoje susiję.

Botanikės Robin Wall Kimmerer knyga “Gathering Moss: A Natural and Cultural History of Mosses”.

 “The Mushroom at the End of the World: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins” (Anna Lowenhaupt Tsing) - dar viena knyga grybų pasaulio gerbėjams. Tai istorija, pasakojama per vieno brangiausių grybų pasaulyje, kuris auga Azijoje, perspektyvą, kartu kelianti klausimą, kas auga žmogaus suardytuose kraštovaizdžiuose?

❆ Verta pasidairyti ORNISHOP angliškų knygų lentynoje.
 
❆ Arba tiesiog užbėkite į EUREKA knygyną Vilniuje, ten visada rasite kažką įdomaus.

❆ O tiems, kas mėgsta knygas “ausyse nešiotis” - jų klausytis, labai rekomenduoju dovanoti audio knygas. Aš mėgstu audible platformą, ten galima dovanoti kreditą su kuriuo bus galima pasrinkti norimą knygą. Ir yra lietuviška platforma audioteka.

KNYGOS VAIKAMS

 Mažiesiems RAŠTINĖJE rasite seriją užduočių sąsiuvinių gamtos tyrinėjimui, jie suskirstyti temomis - grybai, paukščiai ir vasarėlė, kuriuos kuria puikūs kūrėjai. Tai puikus įrankis kartu su vaikais leistis į gamtos nuotykius.

❆ Jau minėtoje ORNISHOP lentynoje taip pat rasite knygų apie gamtą vaikams.

 Dar idėja vaikams - edukaciniai žaidimai apie gamtą. Pavyzdžiui., SMART BIRD mokomosios kortelės apie paukščius arba šis žaidimas apie pelėdas

ŽURNALŲ PRENUMERATOS 

 Lietuvos ornitologų draugijos leidžiamo žurnalo PAUKŠČIAI prenumerata. Taip pat galite pagalvoti ir apie kitas žurnalų prenumeratas pagal temą, kuri galėtų būti aktuali žmogui, apie kurį galvojate.

Grybai, RAŠTINĖ, Eglė Plytnikaitė
Grybai, RAŠTINĖ, Eglė Plytnikaitė

PRAVERS MIŠKE

Grybautoją, tikrai nudžiuginsite Opinel grybautojo peiliuku (yra ir su dėžute)! Ypač fainas su šepetėliu, kuriuo patogu smėlį nuo grybų nuvalyti. LUKLA dovanoja specialią nuolaidą šiems peiliukams! Nuolaidos kodas: grybautojams20, su kuriuo iki 2023-12-26 nakties gausite 20% nuolaidą šiems peiliukams!

Na, o prie peiliuko puikiai tiktų ir kokia nors pintinė grybams ar kitoms miško gėrybėms rinkti.

Stovyklauti ar miške leisti laiką mėgstantiems tikrai pravers kelioninės virtuvės dalykėliai (viryklė, kurią galima naudoti su dujų balionėliu, tam pritaikyti puodai ir indai). Kavos mėgėjams galima kavai miške virti rinkinuka sukomplektuoti dar ir skanios kavos pupelių pridėjus. Siūlau pasidairyti MONTIS MAGIA, LUKLA, BEWILD ar panašiose turistinių prekių parduotuvėse. Tokią dovaną galima puikiai suderinti su pikniku-staigmena.

Mėgstantiems ne tik po mišką pasivaikščioti, bet ir stovyklauti, puiki dovana bus hamakas. Kas gali būti geriau už lėtą siūbavimą su vaizdu į ežerą ar kitoje patikusioje vietoje? Hamakų rasite įvairiose turistinių prekių parduotuvėse. Arba labai rekomenduoju stovyklavimą bet kokiu oru išbandžiusio NEED FOR TREES sukurtus hamakus (rašyti tiesiai per instagram). 

grybavimo peiliukas OPINEL
grybavimo peiliukas OPINEL

 Žiūronai, kurie tiks tiek paukščiais besidominčiam, tiek šiaip gamtoje mėgstančiam būti žmogui. Pasidairyti galite ORNITOSTOGOS parduotuvėje, kurioje rasite ir daugiau puikių su gamta ir jos tyrinėjimu susijusių dovanų idėjų.

Termosai ir termo puodeliai - naudingas dalykėlis šaltiems pasivaikščiojimams miške! Faini STANLEY.

Na, ir dar galima dovanoti kitų naudingų ir praktiškų dalykėlių stovyklavimui ir kelionėms lauke (pvz., kilimėlis, miegmaišis, pirštinės, palapinė, neperšlampamas pledas ir pan.), taip pat rasite turistinėse parduotuvėse.

Gamtą tyrinėti padeda visokie didinamieji stiklai ir nešiojami maži mikroskopai - tai būtų puiki dovana ir vaikams! Jų galite pasidairyti ORNISHOP arba čia.

GAMTOS ĮKVĖPTAS MENAS

Savo namus papuošti gražiais, gamtos įkvėptais kūriniais, kurtais vietos menininkų, tai pat puiki mintis.

Linos iš disciplinos.lt printai, skirti "Sengirės" fondui puiki dovana namams papuošti ir kartu prisidėti prie senųjų miškų išsaugojimo, nes pinigai keliauja fondui.

Dar vienos puikios kūrėjos Eglės Plytnikaitės printai grybų tema. Įsigyjant šiuos kūrinius, pinigai taip pat keliauja "Sengirės" fondui. 

Į Marijos Tiurinos, kilusios iš Visagino, darbus akis paganau dažnai - jos kūriniuose knibžda fantastinis gamtos pasaulis, susipynes su miesto gyvenimu. Mielai gaučiau tokią dovaną. 

Puikūs Staselės Jakuskaitės kūriniai (printai, artvirukai), o jos serija SWAP išvis nereali! Beje kai kurie iš dizainų yra ir ant marškinėlių ir džemperių! Mano mėgstamiausi, aiškų “Mushroom season” :)

Elena Oshima jautrūs ir subtilūs darbai.

DOVANŲ IDĖJŲ KATEGORIJOS: 

Patirtys ir nuotykiai 
❆ Smalsumą gamtai įkvepiančios knygos 
❆ Pravers miške
❆ Gamtos įkvėptas menas

Geresnei savijautai
Skanios dovanos
Gražūs dalykėliai ir kūriniai dekorui
Kalendoriai
Keramika
Sunku sudėti į vieną kategoriją

disciplina.lt
disciplina.lt

GERESNEI SAVIJAUTAI 

Galvojant apie dovanas artimiesiems, galime pagalvoti ir apie natūralias primones (papildus ir pan.) bei vitaminus ir mineralus savijautai ir sveikatai pagerinti. Nes nusilpus kūnui ir imuninei sistemai mėgautis gamta ir nuotykiais miške gali būti sudėtingiau. 

Grybų ekstraktai imunitetui, susikaupimui, streso ir nerimo mažinimui, bendram kūno stiprinimui. Tokių galite pasidairyti FUNGIMED parduotuvėje (o daugiau sužinoti @your.daily.fungi paskyroje).

 Kiti mineralai ir vitaminai, kurių gali prireikti kiekvienam, tokie kaip vitaminas D, Omega3, B grupės vitaminai, elektrolitai ir pan. 

SKANIOS DOVANOS 

Kai nessate tikri, ką dovanoti, valgomos dovanos yra gera mintis, tad tokias labai mėgstu! Jas nesunku ir pačiam pagaminti, kas išvis puiku! Na, arba galima pirkti.

Prieskoninės druskos, kuriomis puiku pralinksminti bet kokį patiekalą - viena tokių dovanų, kurias nesunku pagaminti. Naudok MALDON druską ir maišyk ją su džiovintomis žolelėmis, česnakais, o gal turi džiovintų grybų? Tada gausi nuostabią grybais kvepiančią druską. Receptų galima rasti internete, arba štai Esta Galgatavičiūtė savo instagram paskyroje dalinasi puikia idėja baravykų druskai. Tuo pačiu principu galite pamiksuoti ir kitus druskos skonius. O Simona Laiconaitė paruošusi išsamesnį įrašą apie druskas ir sugalvojusi keli skonių variantai.

Jei pavyko grybų pasidžiovinti, puikiai tiks džiovintais grybais draugus apdovanoti.

Jei arbatžolių turite, taip pat galite žolelių arbatų pamiksuoti. Jei neturite pasirinkę, galite rasti tikrai ne vieną žolelių pardavėją. Pvz., puikių kanapių arbatų turi STRAZDŲ ŽALIASIS AUKSAS.

Naminė granola - dar viena puiki valgoma dovana, kurią lengva adaptuoti įvairioms dietoms ir į ją su meile sudėti, tai kas jums patinka, o ne tai, ką siūlo parduotuvinės granolos. Internete rasite daug receptų.

Na, ir dar visokie džemai (galite ir egziškai paeksperimentuoti, tarkime su karamelizuotų svogūnų džemu), čatniai ir pan.

Esta Galgatavičiūtė
Esta Galgatavičiūtė

 Skanūs rinkiniai: tarkime kakava (man labai patinka naudoti kokybišką kakavos masę), arbata, matcha, o gal kava + jūsų pagaminti imbieriniai sausainiai.

Putinų uogų gaminiai - Tautinio paveldo gamtinėje sodyboje šeima augina putinų uogas ir iš jų gamina įvairiausius skanumėlius: putinukai (kaip želė saldainiukai), sirupai ir kt. šių super uogų gaminiai.

Visokiausi gėrimai: kombucha (proginė ALCALA, ar KOMBO kombucha ir kt.). Man dar fainas atradimas buvo Baltijos šalyse pagaminti nealkoholiniai sidrai (žinoma, yra ir alkoholinių), kurių galima užbėgti į jaukią naują parduotuvėlę SIDROS ISTORIJOS: PEPINAS, ten puikiai pakonsultuos ir apie kiekvieną sidrą papasakos. 

GRAŽŪS DALYKĖLIAI IR KŪRINIAI DEKORUI 

 Nuostabūs MURDEKO keramikiniai grybukai eglutei puošti. Speciali dovana: pirkdami prie pastabų įrašykite “grybų pasaulio staigmena” ir kūrėja jums dovanų parinks grybuką.

❆ Labai mieli minimalistiniai OVO Things grybukai - žvakidės

 Veltos gilės, užsakyti galima tiesiai iš Daivos

❆ Grybukai, užsakyti galima tiesiai iš Astos

❆ Kalėdiniai vainikai: Esu laumėSkarota.lt. Rinkiniai vainikų gamybai arba vainikų gaminimo dirbtuvės (jei dovaną įteiksite anksčiau).

❆ Kalėdiniai žaisliukai iš bičių vaško.

murdeko.lt grybukai
murdeko.lt grybukai

KALENDORIAI

 Keli kalendorių dizainai, kurie siejasi su gamta: “Spirit animal”  Minimalistinis,  Miwoods kalendorius, Jevgenijos Ch. kalendorius, kurį įsigiję paremsite "Sengirės fondą" (dėl įsigijimo rašyti asmenine žinute)

KERAMIKA

 Nerealūs TAUTECERAMICS puodeliai su grybais. 
UBI keramika su augalų motyvais. 

SUNKU SUDĖTI Į VIENĄ KATEGORIJĄ

 Kelioninės NEČIA prieskoninės, į kurias galima susidėti geros vakarienės skonius/aliejus/arbatą.

❆ Lesyklėlės sparduotiems jūsų kiemo gyventojams. 

Inkilai - nors dabar žiema, bet pavasarį paukščiai vėl ieškos namų ir pasiūlydami tam tikriems paukščiams tinkamus namus, galite juos apgyvendinti savo kaiminystėje -  čia arba čia

❆ Tikrai originali dovana žmonėms, gyvenantiems sodyboje, ar arčiau miško, būtų “nuosavas langas į gamtą” - kamera gyvūnams stebėti!

❆ Kai norisi ką nors mielo pridėti prie dovanos - ženkliukai-grybukai.

❆ Papuošalai iš jūros/kalnų akmenukų kriauklių DMYSTONES.

❆ Turite draugų, kurių namai žaliuoja kambariniais augalais? Tad dovanoti augalą, o gal dar ir kokį retesnį, gali būti puiki mintis! Aš apskritai mėgstu dovanoti kambarinius augalus vietoj trumpalaikės gėlių puokštės kokia nors proga. Idėjų galite pasidairyti pas LeafPlace - išskirtiniai lapiniai, užauginti Lietuvoje.

❆ Stalo žaidimai: Everdell, Wingspan, Meadow (kai kurie jūsų rekomenduoti)

demystones
demystones

PABAIGAI

Ačiū visiems, kurie siūlėte idėjas ir savo kūrinius, ypač Sandrai Galdikaitei!

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!