SPALVINGAS GRYBŲ PASAULIS

Sužinok apie grybų spalvas ir kokią jos turi reikšmę ne tik patiems grybams, bet ir mums

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

8/8/20232 min read

Grybai gali atrodyti kaip paprasti ir neįmantrūs organizmai, tačiau jie slepia visą vaivorykštę paslapčių. Nors iš pirmo žvilgsnio taip neatrodo, bet grybai talpina ryškų spalvų pasaulį apimantį visą spektrą - nuo ryškiai raudonų iki mėlynų.

Nors nėra iki galo aišku, kokia tam tikra grybų pigmentų paskirtis, bet kaip ir skirtingos augalų spalvos, taip ir grybų spalvos gali būti skirtos, privilioti tam tikrus gyvūnus ar vabzdžius, kurie padėtų grybui išplatinti sporas. Arba gali įspėti potencialius grybų valgytojus apie grybo nuodingumą. Kai kurie pigmentai turi apsauginę funkciją, tarkime melaninas (jo turi labai tamsios ir juodos spalvos grybai), kuris padeda grybui apsisaugoti nuo UV spindulių ir net radiacijos. Naujas tyrimas rodo, kad šaltesniame klimate augantys grybai būna tamsesnės spalvos. Taip pat kai kurių grybų spalva patamsėja šaltuoju sezonu (tai aktualu grybams, kurie auga visus metus, pvz., visokioms kempynės). Tamsesnė spalva padeda grybui sugerti daugiau saulės šviesos ir greičiau sušilti. Mat grybai, ne taip kaip mes, neturi savo vidinio šildymo, jiems tenka šilumą, kaip ir šaltakraujams gauti iš išorės.

Bet spalvingi grybai ne tik gražūs pažiūrėti, jų pigmentai turi daug potencialių panaudojimo būdų! Žmonės jau nuo XV a. naudojo grybus įvairių pluoštų dažymui. Grybais galima puikiai ir gana paprastai nudažyti įvairius tiek sintetinius, tiek natūralius pluoštus. Kai kurie tekstilės pramonėje naudojami dažai yra toksiški ir rimtai teršia aplinką. O grybų pigmentai gali pasiūlyti tvarius, dažnai net ryškesnes spalvas išgaunančius dažus. Taip pat tiriamos galimybės grybų pigmentus panaudoti maisto ir kitose srityse.

Jei įdomu apie dažymą grybais sužinoti daugiau, siūlau paieškoti informacijos apie , Miriam C. Rice (šios srities pionierės) ir Julie Bler, kuri sukūrė grybų spalvų atlasą, darbus.

Geltonas grybas tarp kerpių, Lipnusis tampriagrybis, Calocera Viscosa
Geltonas grybas tarp kerpių, Lipnusis tampriagrybis, Calocera Viscosa
Geltonas grybas, Lipnusis tampriagrybis, Calocera Viscosa
Geltonas grybas, Lipnusis tampriagrybis, Calocera Viscosa

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!