Kaip išsirinkti geriausius žygio batus?

Kaip išsirinkti patogius ir tavo poreikius atitinkančius žygio batus, kurie tau ilgai tarnaus tavo nuotykiuose?

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

1/26/20242 min read

Kadangi daug laiko praleidžiu gamtoje, tai man vienas svarbiausių dalykų yra geri žygio batai. Tokius batus aš dėviu ne tik keliaudama į žygius, bet ir kasdien eidama pasivaikščioti, eidama su kasdieniais reikalais, ypač vėsesniais mėtų laikais. Man patinka, kad su vienais batais nesukdama galvos galiu keliauti per lietų, sniegą, mišku, kopti į kalnus ir kitus nuotykius. Tačiau, kad batai būtų patogūs ir ilgai tarnautų, svarbu juos tinkamai pasirinkti. Tad dalinuosi keliais svarbiais aspektais, kuriuos reikėtų įvertinti perkant žygio batus.

Pirmiausia svarbu sau atsakyti į kelis klausimus:

  • Kur su šiais batais vaikščiosi - lietuviškais miškais ir keliukais, ar dažniau akmeniniais paviršiais ir uolėtais kalnais?

  • Kokį svorį planuoji nešti - lengvą kuprinę ar pilnai prikrautą didelę kuprinę?

  • Kokiu sezonu (šiltuoju ar vėsiuoju) dažniausiai dėvėsi batus?


Tai padės nuspręsti, koks padas, batų aukštis ir medžiaga, iš kurios batas padarytas bus tinkamiausias pasirinkimas. Kietesniems paviršiams, sunkesniam svoriui reikės kietesnio pado. Žygiams kalnuose ir nelygiais paviršiais pravers aukštesnis aulas, palaikantis čiurnos stabilumą. Odiniai (lygios, verstos ar nubuko odos) tarnaus ilgiau ir bus tvirtesni, bet batai su tekstilės detalėmis arba pagabinti tik iš tekstilės/sintetinių medžiagų, bus lengvesni, laidesni orui.

Kiti aspektai renkantis žygio batus:

  • Batus VISADA reikia matuotis: kiekvieno koja yra unikalios formos, todėl svarbu rasti ne tik patinkančio modelio batus, bet tuos, kuriuose tavo koja jaučiasi patogiausiai. Matuojantis neturėtum jausti jokio diskomforto, jokio “gal prasinešios”. Rinkis dydžiu didesnius batus, kad galėtum užsidėti storesnę kojinę arba kojai pabrinkus, batas nespaustų.

  • Membrana: batai turėtų būti su membrana, pvz. gore-tex. Ji apsaugo nuo drėgmės, kritulių, bet tuo pat metu leidžia kojai kvėpuoti.

  • Jei tavo pėda platesnė, ieškok platintų batų modelių.

  • Pado minkštumas ir lankstumas: minkštesnis ir geriau pėdą amortizuojantis padas padės ilgesnių žygių metu pėdai mažiau pavargti. O jei planuoji dažniau keliauti akmenuotu paviršiumi, tada svarbiau kietesnis, stabilesnis, geriau su įvairiais paviršiais sukimbantis padas.

  • Batų priežiūra: atkreipk dėmesį į tai, kaip lengva prižiūrėti batus, ar jie lengvai valomi, ar galima juos impregnuoti.


Na, o kai jau išsirinksi batus, nesaugok jų tam pirmam ilgam žygiui. Svarbu su naujais batais apšilti iš anksto, nes net prie patogių naujų batų kojai reikia priprasti. Tai padės išvengti nuospaudų ir kitų nepatogumų.

Aš šiuo metu nešioju Scarpa Zg Lite GTX batus. Juos jau išbandžiau visokiose situacijose ir visokiu oru. So far so good!

O šias rekomendacijas paruošėme su LUKLA komanda. LUKLA yra vieninteliai SCARPA batų atstovai Lietuvoje, tad jei norite išbandyti šiuos batus, LUKLA komanda padės tinkamai pasirinkti. Ir iki 2024.01.28 d. LUKLA parduotuvėse vyksta žiemos išpardavimas su 25% nuolaida visoms prekėms.

Puikiausių nuotykių!

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!