Ką padovanoti gamtą mėgstantiems žmonėms?

Čia rasi daugybę Kalėdinių ir ne tik dovanų idėjų žmonėms, kurie mėgsta leisti laiką gamtoje.

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

10/11/202210 min read

Artėja tas metas, kai visiems paūmės noras džiuginti artimuosius ir aplinkinius. Bet metų galas vis intensyvėja visokiausiais pribaiginėjamais reikalais ir net pagalvojus, kad “jau šiemet tai tikrai šventes anksčiau suruošiu”, laikas greitai pralekia, ar vėl tenka jau paskutinę minutę paskubomis sukti galvą, tai kuo čia mieliausiuosius nudžiuginti?? Tai aš jau antrus metus jums ir tuo pačiu sau noriu padėti pasiūlydama galybę dovanų idėjų. Kadangi aš - gamtą mylintis žmogus ir mane daug tokių supa, tai ir dovanų idėjos yra skirtos būtent tokiems žmonėms, kurie mielai leidžiasi į žygius, kuriems miškas - puikiausia vieta būti ir kurie nepraleidžia progos vis kintančiais gamtos horizontais ir detalėmis pasigrožėti. Kaip visada pirmiausia galvoju apie tai, kokias patirtis ir nuotykius vieni kitiems galime dovanoti, o tik tada ateina eilė ir mieliems, bei naudingiems daikteliams.
Visas idėjas stengiausi suskirstyti pagal pobūdį, kad būtų paprasčiau ieškoti. Kiekvienos grupės idėjų sąrašas nėra baigtinis, tad jei patinka konkreti idėja, daugiau tos idėjos išpildymą siūlančių galima visada rasti internete. Ačiū visiems, prisidėjusiems prie idėjų ir rekomendacijų. 
Tikiuosi, kad rasite įkvepiančių idėjų! 

gamtos forografija: samanos
gamtos forografija: samanos
žolelių arbata miške
žolelių arbata miške

PATIRTYS IR NUOTYKIAI

Man dovanoti patirtis, nuotykius ir laiką kartu yra daug vertingiau, nei kokį nors daiktą, nes laikas visiems kuo skubiau gyvenant tampa vis vertingesnis. Todėl kviečiu, pirmiausiai apie tokia dovanas ir pagalvoti.

ŽIEMOS PIKNIKAS – Padovanokite draugams kvietimą į savo suorganizuotą pikniką miške. Tam puikiai tiktų kokia nors vieta su pavėsine miške (pvz., Saidės pažintiniame take, Neries regioniniame parke). Piknikauti galite visais metų laikais. Smagu užsikurti kepsninę, ko nors pasičirškinti, išgerti šilto gėrimo, pasibūti, pasivaikščioti miške, ieškoti lobių ar tiesiog smagiai pasikalbėti.

PASIVAIKŠČIOJIMAS PO GRYBŲ KARALYSTĘ - Pati kviečiu žmones į edukacinius pasivaikščiojimus miškais, kurių metų pasakoju įdomiausias istorijas apie ten sutiktus grybus. Edukacijos vyksta įvairiais metu laikais. Patogiausia dovanoti dovanų kuponą su galimybe pasirinkti sau tinkamą datą. 

PAUKŠČIŲ STEBĖJIMAS - paukščių stebėjimas, labai dėmesingas buvimo gamtoje būdas. Turi įjungti visai kitas jusles, pradedi pamatyti, išgirsti ir atpažinti paukščius. O jei dar išgirsti įdomių istorijų apie šiuos gamtos gyventojus, pažintis su paukščiais tampa dar įsimintinesne. Paukščių stebėjimo turus organizuoja Ornitostogų komanda (https://www.ornitostogos.lt/) arba https://pazinkpaukscius.weebly.com/

MIŠKO MAUDYNĖS - vis populiarėjantis meditatyvus ir visas jusles sužadinantis būdas pabūti miške. Tokias maudynes organizuoja @milosmiskomaudynes ir kiti žmonės.

ŽYGIAI: kartais puiku leistis į žygį, kurį kažkas kitas jau suplanuoja ir sudėlioja, tad belieka kartu pasikviesti draugus ir keliauti. Tokių žygių galite paieškoti pas Trenkturą, Visagino pusėje įvairiausius nuotykius gamtoje siūlo LitWildTravel 

PABĖGIMAS Į MIŠKO TROBELĘ - jei norisi tiesiog ištrūkti iš įprastos namų aplinkos ir bent savaitgalį pabūti kur nors trobelėje, miško apsuptyje, tokiam pasibuvimui vietos galima pasidairyti @wowstays.lt, @doyouplace arba Jaukuku.lt .

MIŠKO NUOTAIKOS SUKŪRIMAS NAMUOSE - geriausiai miškų mėgautis miške, bet galima ir šiek tiek miško jausmo sukurti ir namuose Pvz., Kvapų namai tarp įvairiausių kvapų, turi eterinių aliejų mišinį “Sengirė” ar “Miško maudynės”. Dar galima pridėti garintuvą ir bus puikus rinkinys. O jei norisi kad tokia dovana būtų ypatingesnė, kviečiu dovanoti ne vien kvapaus, bet ir visą nuotykį tiesiog namuose - jaukiai susėdus ant pagalvėlių, gal net ir palapinę čia pat pasistačius, miško kvapui dvelkiant, užsidegti žvakių, karšto vyko ant lauko viryklės užsikaitus susikurti puiku pikniką nė iš namų neišlindus. Taip pat tokiam naminiam “pamiškinėjimui” nuostabiai tiktų žiūrėti filmą “Sengirė” (jį galima rasti čia: https://zmonescinema.lt/filmas/sengire-2018). Ir visi tokiam piknikui namuose tinkami dalykėliai gali būti rinkinukas dovanai.

KINAS APIE GAMTĄ - na, o jei visgi norisi ne namie filmą pasižiūrėti, tada draugus galima kviesti drauge nukeliauti į kiną ir šis filmas atrodo kaip puikus variantas - “Ąžuolo širdis” (Forum cinemas rodomas nuo lapkričio 18 d.).

PUIKIAUSIAS GROJARAŠTIS - man keliaujant pasivaikščioti, kai ne būtinai noriu atidžiai aplinką stebėti, o labiau grynu oru pakvėpuoti ir prasijudinti, labai patinka klausytis įdomių dalykų. Todėl galvoju, kad galėtų būti puiki mintis padovanoti mielam žmogui savo atrinktą ir specialiai sudėliotą muzikos arba įdomiausių tinklalaidžių grojaraštį tokiems pasivaikščiojimams.

© Ornitostogos - paukščių stebėjimas© Ornitostogos - paukščių stebėjimas
grybavimas su draugais
grybavimas su draugais
© https://www.thetimes.co.uk/ - Melrin Sheldrake "Entangled life" (Raizgus gyvenimas)© https://www.thetimes.co.uk/ - Melrin Sheldrake "Entangled life" (Raizgus gyvenimas)

SMALSUMĄ GAMTAI IR JOS ĮDOMYBĖS ĮKVEPIANČIOS KNYGOS

Be fiziškio keliavimo po naujus kraštovaizdžius, galime po juos pasiganyti savo vaizduotę pasineriant į knygų pasaulį. O kur dar įdomiausi dalykai, kuriais galime būti nustebinti!

LIETUVIŠKOS KNYGOS:

Kaip su viena pažįstama kalbėjome, kad jei reikėtų čiupti vieną knygą su savimi į negyvenamą salą, tai tikrai būtų ši knyga! Tai viena puikiausių knygų apie grybų pasaulį, kuri tiks tiek norintiems su šiuo pasauliu susipažinti, tiek pagilinti žinias - “RAIZGUS GYVENIMAS” (ang. “Entangled life”) Knyga pilna jauno mokslininko Merlin Sheldrake įdomiausių istorijų ir įžvalgų, kurios priverčia susimąstyti kiekviename puslapyje.

Ką tik lietuviškai išleista knyga "STUMBRAŽOLIŲ PYNIMAI. Protėvių išmintis, augalų pamokymai ir mokslinis pažinimas". Tai medytatyvi botanikės  Robin Wall Kimmerer knyga, pilna įsiklausymo į gamtos kalbą ir senųjų tautų išminties. 

Ne visi mokslo žmonės moka apie savo atradimus iš įžvalgas įdomiai papasakoti. Bet Anne Sverdrup-Thygeson, Norvegijos gyvybės mokslų universiteto profesorė, tikrai geba pasakoti įtraukiančias istorijas, kurias kartais “paskanina” šmaikščiais sąmojais. Lietuvių kalba turime jos knygą “VABZDŽIŲ PLANETA: kodėl žmonija be jų neišgyventų”.

"NATŪRALUS RAUGINIMAS" - Ievos Šidlaitės naujai perleista ir papildyta knyga apie gamtos gėrybių rauginimą ir sūdymą su krūva receptų. Galima pasidairyti ir į kitą jos knygą "KĄ KANDA ŠALNA"

ANGLIŠKOS KNYGOS:

Man labai patiko jau minėtos Anne Sverdrup-Thygeson knyga “TAPESTRIES OF LIFE”, kurioje autorė keliaudama per įvairias istorijas parodo, kaip viskas, įskaitant ir mus, gamtoje susiję. Labai rekomenduoju audio formatą, kurį įgarsino pati autorė (klausiau per audible.com)

“The Mushroom at the End of the World: On the Possibility of Life in Capitalist Ruins” (Anna Lowenhaupt Tsing) - dar viena knyga grybų pasaulio gerbėjams. Tai istorija, pasakojama per brangiausią pasaulyje grybą, kuris auga Azijoje, kartu kelianti klausimą, kas auga žmogaus suardytuose kraštovaizdžiuose? Medytatyvios ir senolių išminties apie gamtą pilnos Robin Wall Kimmerer knygos: “Gathering moss”, “Braiding sweetgrass” (ši knyga turėtų greitai pasirodyti ir lietuvių kalba, vadinsis “Stumbražolių pynimai: protėvių išmintis, augalų pamokymai ir mokslinis pažinimas”).

Man vieno gražiausių projektų “Eyes as big as plates”, kurio metu menininkės dirba su įvairiose šalyse gyvenančiais senoliais įtaisydamos juos gamtos peizažuose ir fotografuodamos. Išskirtinio grožio nuotraukos antrame šio projekto albume

Ieva Toleikytė "Žvaigždė kepurėje"Ieva Toleikytė "Žvaigždė kepurėje"

KNYGOS VAIKAMS:

I. Toleikytės knyga “Kepurėje žvaigždė” apie grybo Mėšliuko nuotykius kelionėje per mišką. Taip pat buvo rekomenduotos šios: "Laukinė simfonija" (D. Brown), “Atradimai gamtoje: keliauk ir pažink” (S. Paltanavičius), "Metai po didžiuoju ąžuolu" (G. Muller), "Medžiai" (P. Socha, W. Grajkowski), "Kas ir kodėl gamtoje? Apie Lietuvą ir ne tik" (S. Paltanavičius, M. Vaitkevičiūtė), "Olose ir urvuose" (M. Špačková), "Voveriuko metai" (ir kitų žvėriukų metai) (S. Paltanavičius), "Metai miške" (E. Dziubak), "Gyvūnų būstai" (E. Dziubak). 

ŽURNALAI IR JŲ PRENUMERATOS: Įdomių lietuviškų ir užsienio žurnalų mokslo ir gamtos temomis prenumeratos taip pat gera mintis, ypač, kai žinote, kuo konkretus žmogus domisi. Tarkim, mokslo žurnalas (ang. kalba) vaikams.

Įdomus žurnalas “Forest as a journal”

AUDIO KNYGOS: Aš dar labai mėgstu audio knygas, kurias užsidėjusi galiu panirti į knygos pasaulį ilguose pasivaikščiojimuose ar kai reikia tiesiog nukulniuoti nuo taško A iki taško B, ar net nudirbti kokį smegenų nereikalaujantį darbą. Aš klausau knygų @audible platformoje (ten knygos daugiausiai anglų kalba). Joje galite padovanoti vieną knygos kreditą, su kuriuo galima įsigyti norimą knygą ir mėgautis. Ypač faina klausytis, kai įgarsina pats autorius. Na, o lietuviškai įgarsintų knygų rasite AUDIOTEKOJE, čia tai pat galima padovanoti kuponą mėgstamai knygai įsigyti.

© Lithuanian Culture Institute: "Forest as a journal"© Lithuanian Culture Institute: "Forest as a journal"

GAMTOS ĮKVĖPTAS MENAS

Savo namus papuošti gražiais, gamtos įkvėptais kūriniais, kurtais vietos menininkų, tai pat puiki mintis.

Į Marijos Tiurinos, kilusios iš Visagino, darbus akis paganau dažnai - jos kūriniuose knibžda fantastinis gamtos pasaulis, susipynes su miesto gyvenimu. Mielai gaučiau tokią dovaną (tarkim šis).

Puikūs Staselės Jakuskaitės kūriniai (printai, artvirukai)

Elena Oshima jautrūs ir subtilūs darbai

Pilnas grybų ir miško pasaulis Ingos / EitiPrints darbuose

Kalėdiniai žaisliukai iš grybų pasaulio eglutei. Užmačiau tokius lietuvių kuriamus grybukus: @murdeko.ceramics, Akimirkų gaudyklėTaute ceramics ir pas Swamp art

Čia užmačiau sieninį kalendorių su botanikos iliustracijomis

© Marija Tiurina: FOREST BATHING© Marija Tiurina: FOREST BATHING

GAMTOS ĮKVĖPTI DRABUŽIAI

Nors su drabužiais kaip dovana gal kiek komplikuočiau (na, reikia labai jau nutaikyti dydį ir patinkantį drabužį), na, bet jei jau žinai, kas patinka, visai variantas. Be to, daugelis parduoda dovanų kuponus.

❆ Jau minėtos Staselės Jakunskaitės nuostabūs ir šmaikštūs darbai (mano mėgstamiausi “Mushroom season” ir visa SWAP serija), įkurdinti ant džemperių ir marškinėlių (https://everpress.com/profile/stasele-jakunskaite).

"Surink Lietuvą" startavo su nauja kampanija "Tavo laukinis herojus". kurios tikslas pristatyti unikalius senųjų miškų gyventojus ir padėti kiekvienam atrasti savo laukinį herojų. Kiekvienam herojui bus sukurta riboto tiražo džemperių kolekcija. O nuo kiekvieno džemperio net 10 eur keliaus "Sengirės fondui". Lapričio mėnesio herojus - Paprastasis žaliagrybis! Su juo džemperius dabar ir galima dovanoti. 

Įspūdingų gamtos raštų ir nenunešiojamos kokybės tamprės ir maudymosi kostiumėliai moterims ir mergaitėms (https://duefashion.com/). Beje, perkant iki lapkričio 27 d., dalis pinigų teks organizacijai "Tušti narvai"! 

Stovyklavimas palapinėje
Stovyklavimas palapinėje

PRAVERS MIŠKE

Grybautoją, manau nudžiuginsite Opinel grybautojo peiliuku! Ypač fainas tas su šepetėliu, kuriuo patogu smėlį nuo grybų nuvalyti. Galite rasti daugelyje internetinių parduotuvių.

Na, o prie peiliuko puikiai tiktų ir kokia nors pintinė grybams ar kitoms miško gėrybėms rinkti.

Stovyklauti ar miške leisti laiką mėgstantiems tikrai pravers kelioninės virtuvės dalykėliai (viryklė, kurią galima naudoti su dujų balionėliu, tam pritaikyti puodai ir indai). Kavos mėgėjams galima kavai miške virti rinkinuka sukomplektuoti dar ir skanios kavos pupelių pridėjus. Siūlau pasidairyti Montis magia ar panašiose turistinių prekių parduotuvėse. Su tokia virykle kavos ar maisto pasitaisyti galima bet kur, ypač patogu, kai esi ten, kur negalima kurenti laužo. Tokią dovaną galima puikiai suderinti su pikniku-staigmena.

Mėgstantiems ne tik po mišką pasivaikščioti, bet ir stovyklauti, puiki dovana bus hamakas. Galima rinktis vienvietį ar dvivietį. Kas gali būti geriau už lėtą siūbavimą su vaizdu į ežerą ar kitoje patikusioje vietoje? Hamakų rasite įvairiose turistinių prekių parduotuvėse. Arba labai rekomenduoju stovyklavimą bet kokiu oru išbandžiusį NFT (need for trees), kuris pats kuria hamakus. Ar “Visur namai” parduodamus hamakus “Ticket to the Moon”

Dar viena idėja - žiūronai, kurie tiks tiek paukščiais besidominčiam, tiek šiaip gamtoje mėgstančiam būti žmogui. Pasidairyti galite https://www.ornitostogos.lt/ parduotuvėje, kurioje rasite ir daugiau puikių su gamta ir jos tyrinėjimu susijusių dovanų idėjų.

Na, ir dar galima dovanoti kitų naudingų ir praktiškų dalykėlių stovyklavimui ir kelionėms lauke (pvz., termosas, turistinis puodelis, kilimėlis, miegmaišis, pirštinės, palapinė, neperšlampamas pledas ir pan.), taip pat rasite turistinėse parduotuvėse.

žygis mmiške
žygis mmiške
Lauke valgyti skaniausia!
Lauke valgyti skaniausia!

MIELI DAIKTELIAI

Kai norisi ką nors mielo pridėti prie dovanos.

Ženkliukai (grybukai ir kiti padarai) pas MakeHeadsTurn ir Ornishop

KITOS IDĖJOS:

Čia tai keisčiausias dalykas - Grybų orakulas! Tai yra grybų pasaulio kortos ateičiai išsiburti, visiškai crazy, bet man patinka!

Dar galima paieškoti fainų dėlionių, jei kokiam draugui patinka ramiai galvą atjungti sutelkiant dėmesį į dėlionės rinkimą.

Lesyklėlės, kurias galima pasikabinti netoli namų, kai šalčiai prispaudžia. SVARBU: pasidomėti paukštelių lesinimo patarimais, kad paukščiams pagelbėtume, o ne pakenktume. Fainų lesyklėlių mačiau mačiau čia

❆ "Jausmų medis" - įrankis savo patirtims per metus stebėti. Perkant šį įrankį dalis pinigų skiriama seniesiems miškams išsaugoti. 

Parama organizacijoms, kurie padeda gamtai ir jos gyventojams lengviau gyvuoti. Pavyzdžiui, Sengirės fondas užtikrina, kad senieji Lietuvos miškai nebūtų iškirsti ir turi galimybę "Parama kaip dovana", kai gali paaukoti pasirinktą sumą ir šią auką dedikuoti konkrečiam žmogui.
Beglobius gyvūnus gelbėjančios organizacijos, kurioms nuolat reikia įvairios paramos. Beje, tokioms organizacijoms galima padėti ir savo laiku (vedžioti šunis, valyti narvus ir pan.), tiesiog susiraskite tokią organizaciją, pasikvieskite kartu draugus ir bus puikus ir prasmingas pasibuvimas savo laiką skiriant geram tikslui. 

SKANIOS DOVANOS

Kai nesu tikra, kas patiks mielam žmogui, su valgomomis dovanomis sunku prašauti, tad tokias labai mėgstu!

Prieskoninės druskos, kuriomis puiku pralinksminti bet kokį patiekalą, tiek gaminant namuose, tiek miške. Esta Galgatavičiūtė savo instagram paskyroje dalinasi puikia idėja baravykų druskai. Pati tokią grybų druską dovanojau pernai draugams ir visiems labai patiko, o pagaminti labai paprasta. Tuo pačiu principu galite pamiksuoti ir kitus druskos skonius. O Simona Laiconaitė paruošusi išsamesnį įrašą apie druskas ir sugalvojusi keli skonių variantai

Jei pavyko grybų pasidžiovinti, puikiai tiks džiovintais grybais draugus apdovanoti.

Jei arbatžolių turite, taip pat galite žolelių arbatų pamiksuoti. Jei neturite pasirinkę, galite rasti pirkti jau pririnktų ir sudžiovintų.

Na, ir dar visokie džemai (galite ir egziškai paeksperimentuoti, tarkime su karamelizuotų svogūnų džemu), čatniai ir pan.

© Esta Galgatavičiūtė_grybų druska © Esta Galgatavičiūtė_grybų druska
Grybų orakulas Grybų orakulas

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!