Įspūdingas grybų evoliucinis šuolis: augalų skaidytojų prie augalų partnerių!

Danijos mokslininkai pastebėjo, kad Šalmabudės keičia savo gyvenimo būdą ir iš augalų skaidytojų evoliucionuoja į augalų partnerius.

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

11/26/20231 min read

Įsivaizduokite, kad liūtas staiga nuspręstų tapti vegetaru ir ganytųsi sau savanoje su zebrais ir antilopėmis, kurias anksčiau medžiojo maistui - skamba neįtikėtinai, tiesa?

Na, o grybų pasaulyje vyksta panašios stulbinančios transformacijos!

Mokslininkai atrado, kad grybai Šalmabudės (lot. Mycena sp.), evoliucionuoja ir keičia savo gyvenimo būdą tiesiog mums prieš akis! Šie grybai visada buvo priskiriami prie darbščiosios grybų skaidytojų chebros, kurie kantriai skaido negyvus augalus miške. Tačiau panašu, kad dabar šalmabudės nusprendė pakeisti savo gyvenimo būdą.

Danijos mokslininkai nustatė, kad šie grybai nebesitenkina vien tik negyvų augalų skaidymu. Vietoj to jie pradėjo skverbtis į gyvų augalų šaknis, be ne tam, kad juos skaidytų iš vidaus, o tam, kad galimai padėtų!

Šis perėjimas nuo skaidytojų prie potencialiai mutualistinių partnerių (kai naudos gauna abi pusės) yra tarsi pagreitintas evoliucijos procesas. Šalmabudės prisitaiko gyventi darnoje su gyvaisiais augalais, keisdamosi esminėmis maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, azotu ir anglimi.

rausvas grybas, šalmabudė
rausvas grybas, šalmabudė
makro grybo fotografija, rausvas grybas, šalmbabudė
makro grybo fotografija, rausvas grybas, šalmbabudė

Kodėl tai nutiko? Gali būti, kad dėl to kalti mes, žmonės. Atrodo, kad miškų ūkio praktika mišką užsodinti eilėmis vienos rūšies medžių suteikia šiems grybams naują žaidimų aikštelę eksperimentuoti ir vystytis.

Nors dar daug ką turime sužinoti, šis atradimas pabrėžia neįtikėtiną grybų gebėjimą prisitaikyti ir dinamišką evoliucijos pobūdį. Tai priminimas, kad gamtoje vienintelis pastovus dalykas yra pokytis !

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!