Ant Sacharos smėlio po pasaulį keliauntys grybai

Į Lietuvą iš Sacharos dykumos atkeliajančios šilumos ir smėlio dulkių bangos tampa jau gana įprastu reiškiniu, bet kas dar atkeliauja su smėlio dalelėmis?

Aurelija Plūkė | grybupasaulis.lt

3/29/20241 min read

Panašu, kad šiomis dienomis džiaugsimės vis didėjančia šiluma. Ši šilumos banga atkeliauja nuo pat Šiaurės Afrikos. O su šiluma atkeliauja ir smėlio dulkės iš Sacharos. Ir šis reiškinys jau tampa gana įprastu net Lietuvoje. 

tačiau kartu su smėlio dulkėmis Lietuvą ir kitas šalis pasiekia ir visokie padarėliai, kurie kaip kokie tranzuotojai pasinaudoja proga pakeliauti po pasaulį. Ant mažyčių smėlio dalelių po pasaulį keliauja įvairios bakterijos bei grybai!

Mokslininkams aišku viena, kad tokiame Sacharos dulkių prisotintame ore tiršta gyvybės. Ir nors kai kurios bakterijos ar grybai gali būti kenksmingi mūsų sveikatai, sukelti įvairias alergijas keliaujančios Sacharos dulkės vaidina svarbų vaidmenį globaliame maisto medžiagų apykaitos rate.

Keliaujančios šilumos ir smėlio dalelių bangos iš sacharos žemėlapis Keliaujančios šilumos ir smėlio dalelių bangos iš sacharos žemėlapis

Ir tai puikiai iliustruoja, kokia kompleksiška tai sistema! Pavyzdžiui, iš dykumos keliaujantis smėlis su savimi kartu perneša ir įvairius mineralus (kalcį ir pan.), kurie patekę į vandenyną maitina fitoplanktoną (mikroskopinius augaliukus), kuriais minta galybė vandenyno gyventojų. Net didieji banginiai maitinasi šiais mažyčiais augalėliais!

Tačiau dėl kintančio klimato, keičiasi ir Sacharos dulkių migracija. Ir tai gali sukelti iššūkių tuose regionuose, kurių ekosistemos nėra įpratusios sulaukti tokių atvykėlių. Pavyzdžiui didesnis smėlio kiekis gali užstoti koraliniam rifui saulę, o dėl saulės stygiaus koralams būtų sudėtingiau pasigaminti maisto fotosintezės būdu.

Keliaukime į grybų pasaulį kartu!