Kuklusis sekso meistras
Dalintis
Pasidairius miške po negyvų šakų krūvą, gali užtikti PAPRASTĄJĄ ALKSNIABUDĘ (lot. Schizophyllum commune). Iš viršaus šis grybas atrodo neišvaizdžiai ir kukliai. Bet vos tik apverti jo kitą pusę - pražįsta it kokia gėlė. Tačiau šis grybas pasaulyje garsėja ne savo kuklia išvaizda ar uoliu darbu ardant medieną. Paprastoji alksniabudė garsėja kaip sekso meistras! Su žmonių lytimi viskas gana paprasta - yra dvi lytinės chromosomos (Y, X), kurių kombinacija ir nulemia lytį (XX- moteris, YX- vyras, žinoma, būna ir išimčių). Na, gal iš biologinės pusės viskas gana paprasta, bet iš kitų pusių dar ir kaip komplikuota. Bet grybai savo gyvenimo lytinio identiteto dilemomis nekomplikuoja.
Pradėkime nuo to, kad grybai daugintis gali lytiniu ir nelytiniu būdu. Nelytinis būdas yra paprastesnis, nes nereikia miksuoti skirtingų DNR, nereikia klajoti po mišką tinkamo partnerio beieškant. Jis tinka tada, kai sąlygos daugintis ir augti yra puikios (pavyzdžiui, vasarą). Tai gali būti ir paprastas dauginimasis hifo fragmentu, arba tiesiog užauginant specialius darinius, kuriuose susiformuoja nelytinės sporos.
O lytinis dauginimasis yra žymiai komplikuotesnis, bet turi ir savo privalumų. Grybų pasaulyje net nelabai yra tokio termino kaip lytis, veikiau “poravimosi tipai” arba skirtingas lytinis potencialas. Nes grybas gali turėti 2 skirtingus poravimosi tipus ar 100 ir net daugiau kaip 20.000!! Kaip kad nuotraukoje matoma kuklioji alksniabudė. Kiekvienas poravimosi tipas turi savo DNR variantą. Na, kad suprastumėt, kokia pekla tasai grybų seksas, dar pridėsiu, kad kai kurie grybai gali kaitalioti savo poravimosi tipą, o kiti savyje gali turėti du skirtingus poravimosi tipus. Žinoma, čia tik man tasai grybų seksas atrodo, kaip pekla, kai bandau visą kompleksiškumą suprasti. Bet grybai neapsunkina savo gyvenimo partnerio sužavėjimu, įspūdingų lizdų sukimu ar ėjimu į pasimatymus. Anie viens kitą užtinka ir jei poravimosi tipai tinka, susijungia ir pasimaino reikiamomis ląstelėmis. Jokių dramų.